Co potrzeba do założenia spółki?

Do założenia spółki potrzeba wiele rzeczy. Liczą się oczywiście chęci oraz pomysł. Jednak to tylko początek. Niezbędne jest także przygotowanie licznej dokumentacji oraz sporządzenie umowy, która jest początkowym etapem założenia każdej spółki.

Umowa spółki w zależności od wybranego rodzaju może mieć formę aktu notarialnego lub nie. Zawiera zapis najważniejszych postanowień dotyczących przyszłej działalność otwieranej firmy. Jeżeli potrzebne jest jej poświadczenie notarialne, należy udać się do notariusza i dokonać tam tej procedury. Wiąże się to oczywiście z opłatą – taksą notarialną.

Umowa to pierwszy dokument potrzebny do założenia spółki. Kolejny równie ważny, stanowi wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Dołącza się do niego niezbędne załączniki, zależne od wybranej formy prawnej. Należy przygotować także wiele innych dokumentów np.: oświadczeń o zebraniu kapitału czy powołaniu członków zarządu. To niestety nie jest koniec. Rejestracja w KRS wiąże się z opłatą sądową, a poświadczenie jej dokonania jest też potrzebne do przeprowadzenia tego procesu.