Ile kosztuje założenie firmy?

Wiele osób rozpoczynających działalność gospodarczą zadaje sobie pytanie o koszty założenia firmy. Nie ma jednej odpowiedzi, której można byłoby udzielić. Koszty założenia każdej firmy są inne i zależą od wielu czynników.  
 
Duży wpływ ma wybrana forma działalności. Założenie jednoosobowej działalności, spółki czy spółdzielni generuje różne koszty. Najtańsze jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to jednak najlepszym rozwiązaniem, gdyż możliwość zebrania większego kapitału jest utrudniona lub nie można prowadzić w tej formie wybranego rodzaju działalności.  
 
Obecnie największą popularnością cieszą się spółki, a wśród nich spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i komandytowa. Koszty założenia spółki zależne są na ogół od czynników takich jak wysokość kapitału zakładowego i formy umowy (notarialna czy nie). W spółkach kapitałowych takich jak akcyjna lub z o.o. wysokość zebranego kapitału wpływa na  taksę notarialną. Jeżeli umowa danej spółki musi być spisana w formie aktu notarialnego wiąże się to z dodatkowymi kosztami.