Jak działa spółka komandytowa?

Spółki komandytowe cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku. Dlaczego tak się dzieje? Żeby to wyjaśnić, trzeba najpierw wyjaśnić jak działa spółka komandytowa.

W tym rodzaju spółki występują dwa rodzaje wspólników: komandytariusze i komplementariusze. Ci drudzy ponoszą całkowita odpowiedzialność majątkową za zobowiązania spółki. Komandytariusze odpowiadają tylko do wysokości kwoty określonej w umowie.

W celu założenia spółki komandytowej należy zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego i zarejestrować działalność w odpowiednich urzędach, do których z całą pewnością należy zaliczyć KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy. Znacznym atutem spółki komandytowej jest fakt, że w momencie podpisywania umowy wspólnicy nie muszą mieć całej sumy składającej się na kapitał zakładowy.

Polacy chętnie wybierają spółkę komandytową, ze względu na dwa rodzaje wspólników. Najczęściej komandytariuszami, tymi ponoszącym ograniczoną odpowiedzialność zostają osoby fizyczne, a komplementariuszami zostają podmioty prawne.

Chcesz dowiedzieć się jak działa spółka komandytowa, a informacje zawarte tutaj nie zaspokajają Twojej ciekawości? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.