Koszty założenia spółki komandytowej w Polsce

Założenie własnej działalności gospodarczej to zwłaszcza dla wielu młodych osób szansa na rozwój i sprawdzenie swoich sił w biznesie. Jeżeli chce się posiadać własną firmę, a nie ma się dużego doświadczenia lub środków finansowych to warto zdecydować się na założenie spółki komandytowej.

Koszty założenia tej formy działalności gospodarczej są niewielkie w porównaniu do innych równie atrakcyjnych rodzajów spółek. Pierwszym wydatkiem związanym z założeniem spółki komandytowej jest sporządzenie umowy firmy w formie aktu notarialnego. Wynika to z tego, że udając się do notariusza w celu nadania umowie formy notarialnej, przedsiębiorca musi opłacić taksę notarialną oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

Kolejne koszty jakie ponosi się w związku z założeniem spółki komandytowej to opłaty sądowe za wpis do Rejestru Przedsiębiorców oraz ogłoszenie tego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Poza wydatkami na sporządzenie umowy oraz rejestrację w KRS, pozostałe koszty założenia tej spółki są takie same jak w innych rodzajach przedsiębiorstw. Jest to np. opłata za nadanie NIP.