Opłata notarialna za założenie spółki z o.o.

Zakładanie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma opłatami. Rejestracja w KRS, nadanie NIP, taksa notarialna za spisanie umowy spółki to najczęściej spotykane koszty wiążące się z rozpoczęciem prowadzenia własnego biznesu.

Zakładając niektóre spółki handlowe kapitałowe trzeba liczyć się z pokryciem taksy notarialnej. Jest to opłata za spisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Jej wysokość uzależniona jest od kapitału początkowego. Im jest on niższy tym taksa notarialna również.

Do spółek, które muszą sporządzić umowę w formie aktu notarialnego należą: spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna. Dla większości z nich Kodeks Spółek Handlowych przewiduje obowiązek zgromadzenia kapitału początkowego w określonej wartości. Spółkami których kapitał początkowy może być najniższy jest spółka komandytowa i spółka z o.o.

W celu obniżenia kosztów założenia własnej działalności gospodarczej warto wybierać takie rodzaje spółek, których minimalny wymagany kapitał początkowy jest najniższy. To on będzie zasadniczo wpływał na to, jak wysokie wydatki poniesie się na rozpoczęcie działalności gospodarczej.