Tryb rejestracji spółek handlowych

Tryb rejestracji spółek handlowych może być zarówno tradycyjny lub elektroniczny. Spółki z o.o., komandytowe oraz jawne od pewnego czasu można założyć w trybie tradycyjnym lub online, za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego. Tryb rejestracji pozostałych spółek handlowych pozostaje jednak niezmienny. Być może w przyszłości dokonają się odpowiednie zmiany.

Decydując się na rejestrację spółki handlowej przez Internet należy pamiętać o założeniu konta w systemie eMS, dostępnym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Po zalogowaniu się do własnego konta, należy wybrać rejestrację jednej pośród trzech dostępnych form z wykorzystaniem wzorca umowy. Potem należy przystąpić do wypełniania dokumentacji, którą następnie należy podpisać i wygenerować oraz przesłać do KRS.

Rejestrując spółki handlowe za pośrednictwem Internetu nie można zapomnieć o przelaniu opłat sądowych do KRS. W tym celu wykorzystuje się system płatności online. Dzięki temu trybowi rejestracji spółki oszczędza się pieniądze, gdyż opłata za wpis do rejestru za pomocą Internetu jest o około połowę tańsza.