Zakładanie spółki z o.o. bez aktu notarialnego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nieprzerwanie od wielu lat jest liderem jeżeli chodzi o ilość prowadzonych firm pod swoją postacią. Na zainteresowanie danym podmiotem wpływa przede wszystkim niewielki kapitał zakładowy, który jest znacznie niższy niż w przypadku pozostałych spółek kapitałowych. Ponadto może być ona założona przez niemal każdego w każdym celu prawnie dopuszczalnym.

Jeszcze do niedawna zakładanie spółki z o.o. bez aktu notarialnego było niemożliwe. Umowa spółki musiała zostać bowiem sporządzona przez notariusza i podpisana pod jego nadzorem.

Wprowadzenie rejestracji online pozwoliło ominąć niedogodności związane z tradycyjną rejestracją. Dzięki platformie rejestracyjnej dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości jedynym obowiązkiem potencjalnego przedsiębiorcy jest uzupełnienie formularza odpowiednimi danymi. Program kolejno samodzielnie generuje niezbędne wnioski i wysyła je do wymaganych urzędów. Umowa zostaje opracowana na podstawie wzorca toteż nie wymaga się usług notariusza.