Zawieszenie spółki z o. o.

Zgodnie z polskim prawem, na podstawie art. 14a Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może zawiesić jej działalność na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Przepis dotyczy również spółek z o.o., których okres zawieszenia działalności rozpoczyna się z dniem wskazanym we wniosku. W okresie zawieszenia spółki z o.o. nie może ona wykonywać żadnej działalności gospodarczej.

Przez czas zawieszenia spółki, przedsiębiorca może pozwolić sobie na przerwę w opłacaniu zaliczek na podatek, a także składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Również w tym okresie wspólnik spółki z o.o. nie będzie opłacał za siebie składek ZUS.

Okres zawieszenia spółki niesie ze sobą pewne prawa i obowiązki takie, jak: konieczność regulowania zobowiązań wobec kontrahentów, które powstały przed zawieszeniem spółki gospodarczej. Spółka zobowiązana jest wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przez regulacje prawne. Przedsiębiorca zobowiązany jest również do uczestniczenia w procesach sądowych, administracyjnych oraz postępowaniach podatkowych, które związane są z działalnością gospodarczą przed zawieszeniem spółki.

Jeśli są Państwo zainteresowani usługami księgowymi, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Oferujemy profesjonalną obsługę. Nasi eksperci czekają na Ciebie, aby pomóc Ci w rozwijaniu Twojej firmy.