Zgłoszenie spółki komandytowej w KRS

Spółką komandytowa jest jedną z częściej wybieranych form prawnych. Na jej utworzenie decydują się głównie osoby, które chcą pozyskać do współpracy doświadczonych wspólników lub też zgromadzić kapitał, potrzebny do prowadzenia działalności.

Podstawą założenia spółki komandytowej jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. Jednak bardzo ważnym etapem jest zgłoszenie w KRS. W przypadku rejestracji w trybie tradycyjnym, w celu zgłoszenia spółki należy udać się do właściwego sądu rejestrowego z poprawnie wypełnionym wnioskiem o wpis oraz wymaganymi do niego załącznikami. Należy również wtedy dokonać opłat sądowych za wpis i ogłoszenie w MSiG.

Od jakiegoś już czasu spółka komandytowa może zostać zarejestrowana za pośrednictwem specjalnego systemu Ministerstwa Sprawiedliwości, który jest dostępny na jego stronie internetowej. Umożliwia on szybką oraz wygodną rejestrację spółki, ponieważ nie trzeba osobiście udawać się do sądu ani notariusza, gdyż rejestracja przebiega z wykorzystaniem wzorca umowy, a cały proces przeprowadza się przez Internet.